LGBT+ w aktualnej i rzetelnej literaturze fachowej



Najważniejszą pozycją polskojęzyczną dającą rzetelne informacje z wyników badań psychologicznych na temat nieheteronormatywności u człowieka jest książka Homoseksualizm męski i kobiecy w perspektywie psychologicznej Iwony Janickiej i Marcina Kwiatkowskiego wydana nakładem PWN w 2016 roku. Lekturę tę traktuję jako obowiązkową nie tylko dla psychologów, ale dla wszystkich, którzy nie mają fachowej wiedzy w tym zakresie, a jednocześnie posługują się rozmaitymi opiniami na temat orientacji homoseksualnej jak również orientacji heteroseksualnej. 
Autorzy tej ksiażki, psychologowie badacze i praktycy, prezentują bardzo szeroki przekrój badań prowadzonych w XX i XXI wieku na temat homoseksualizmu, czasami sięgając nawet dalej w czasie, co pozwala dostrzec, ewolucję wiedzy naukowej na ten temat. W książce można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Począwszy od pytań o mechanizmy biologiczne (genetyczne) i psychospołeczne tworzące sepktrum przyczynowe różnicowania się ludzkiej orientacji seksualnej, przez pytania o rolę rodziny pochodzenia osób homoseksualnych i pytania o funkcjonowanie rodzin, które same tworzą we własnych związkach intymnych, aż po pytania o jakościowy rozwój dzieci, które wychowują. 


Szczególnie interesujące są w przytaczaych badanich wątki temperamentu, osobowości i jakości budowania bliskich realcji u osób homoseksualnych w porównaniu do osób heteroseksualnych. Wiele z jednoznacznych wniosków badawczych, w tym badań własnych autorów tej książki nie tylko obala stereotypy na ten temat, ale również może być budujące dla osób potrzebujących tej wiedzy! Szczególnie, gdy chodzi o emocje jak również o takie składniki psychiki jak  temperament i osobowość, i dodatkowo style przywiązania, tj. predyspozycje jakościowe do budowania bliskich relacji. 
Natomiast dla osób heteroseksualnych książka jest znakomitym źródłem wiedzy o ludzkiej seksualności w jej podstawowym wymiarze. Wiele wnosi do rozumienia w świetle faktów naukowych, że heteroseksualność - mimo, iż niezmiennie większościowa - to nie jest uprawniona do zajmowania stanowiska tak roszczeniowego jak zajmuje w codziennym życiu. A zwłaszcza, gdy chodzi o prawidłowe psychologiczne definiowanie rodziny. 


Inną książką, którą polecam w tej tematyce jest książka Homoseksualność w rodzinie. Ujawnianie tajemnicy napisana przez Ritcha C. Savin-Williamsa psychologa klinicznego  i rozwojowego z Cornel University, wydana nakładem GWP w 2011 roku. Książka szczególnie wartościowa dla wszystkich osób, które borykają się z problemem ujawnienia swojej nieheteronormatywnej orientacji oraz ich rodzin pochodzenia. 
Materiał zebrany w tej książce pochodzi z rozmów autora z osobami podejmującymi decyzję o ujawnieniu i jest bezcennym źródłem informacji na temat emocjonalności zarówno u nich samych jak i u ich bliskich. Książka pozwala również lepiej rozumieć jak wielkie i krzywdzące wobec mniejszości seksulanych ograniczenia narzuca heteroseksualna większość stosując czarno biały podział ludzkiej płciowości i seksualności. 
HOMOSEKSUALNOŚĆ W RODZINIE Ujawnianie tajemnicy

Kolejną książką, którą warto znać w tej tematyce jest książka Geje i lesbijki. Życie i kultura pod redakcją Roberta Aldricha wydana nakładem Universitas w 2009 roku. To świtena praca humanistyczna dzięki ktorej można prześledzić historię osób homseksualnych w szerokim kontekście dziejów kultury. Praca wnosi wiele w rozumienie kultury jako przestrzeni, w której zróżnicowanie seksualne jest wartością dodaną, sprzyjającą rozwojowi wszystkich składowych kulturowych. Książka jest bogato ilustrowana, co pozwala dostrzec jakościowy rozwój sztuki dzięki płciowemu i seksualnemu zróżnicowaniu. 

Geje i lesbijki. Życie i kultura


Na koniec tego krótkiego i zwięzłego przeglądu polecam niezwykle przydatną, a czasami nawet ratującą życie człowieka osamotnionego w odkrywaniu siebie Tęczową książeczkę Juno Dawson (wcześniej znanej pod imieniem James) angielskiej nauczycielki zajmującej się edukacją osobowościową, społeczną i zdrowotną. Książa ukazała się w 2016 roku nakładem Krytyki Politycznej. Jest to nieoceniony zbiór najważniejszych praktycznych informacji dla każdej osoby niehetoronormatywnej odkrywającej swoją tożsamośc i orientację, a zatem przede wszytkim dla osób jeszcze w okresie rozwojowym. Jednak osoby już dojrzałe, ale wewnętrznie represjonujące swoją seksualność, np. rozmaitymi uprzedzeniami na jej temat znajdą w tej lekturze wiele porządkujących informacji dotyczących płciowości i seksualności. Książka ma bardzo przejrzystą popularyzatorską formę, ważne wyodrębnienia w tekście oraz wartościowe ilustracje uzupełniajace treść. 

Popularne posty z tego bloga

Seks w żałobie

Picasso i schizofrenia

Słaby charakter, czyli mała odporność psychiczna - przejawy